• Jolly Phonics – experimentálne overovanie efektivity metódy Jolly Phonics

Máme za sebou úspešne prvý rok účasti v štvorročnom projekte experimentálneho overovania efektivity metódy Jolly Phonics vo vyučovaní anglického jazyka v 1. ročníku našej školy.

Tento projekt je spoluprácou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, Štátneho pedagogického ústavu (ďalej ŠPÚ), Education Initiative, s.r.o., našich Sovičiek a Šmolkov, teda oboch našich tried 1. ročníka.

Žiaci sa počas roka prelúskali štyridsiatimi dvoma základnými zvukmi anglického jazyka a vedia ich správne vyjadriť graficky, teda písmenami. Poznajú prvých 12 slov, tzv. Tricky Words, ktorých zápis je plný nepravidelností oproti tomu, čo sa naučili v skupine našich základných 42 zvukov.

Neustály nácvik identifikácie, čítania a písania či dopĺňania písmen ich doviedol k tomu, že si dnes žiaci sami čítajú knihy v angličtine. Texty jednoduché, na úrovni ich momentálne nadobudnutých jazykových schopností.

Radosť z nezávislosti pri čítaní je u detí nesmierna. Tešia sa každej vete, každej prečítanej strane.

Hodiny vedené výlučne v anglickom jazyku vedú žiakov k schopnosti fungovať v anglicky hovoriacom prostredí bez potreby slovenčiny. Zvykajú si na iné, jedinečné zvuky anglického jazyka. Nadobúdajú tak slovnú zásobu v kontexte, teda nie izolovane (učenie sa cez slovíčka).

Dôkazom toho, že to pekne zvládli je ich úspešná účasť v školskej akcii Týždeň anglického jazyka (25. – 31. máj), kde sa vyučovalo po anglicky mimo hodín angličtiny. U prvákov to bola prvouka (1.Š) a výtvarná výchova (1.S). Obe hodiny boli vedené učiteľmi anglického jazyka výlučne v anglickom jazyku. Naše Sovičky a Šmolkovia s týmto spôsobom výučby na hodine nemali vôbec žiaden problém. Rýchlo sa naladili na pravidlá hodiny a aktívne sa spolupodieľali na všetkých aktivitách.

28. a 29. mája 2018 absolvovali naši prváci prvé meranie vedomostí a schopností nadobudnutých po prvom roku vyučovania metódou Jolly Phonics.  Meranie bolo robené formou rozhovoru žiaka s jeho učiteľom anglického jazyka, v prítomnosti druhého kolegu kvôli objektivite a zápisu odpovedí žiaka do odpoveďového hárku. Materiál ku meraniu poskytol ŠPÚ a my už teraz len čakáme na ich správu k výsledkom snaženia sa našich prvákov.

Všetkým rodičom ďakujeme za spoluprácu pri príprave žiakov na hodiny anglického jazyka a deckám prajeme ve%la úspechov v druhom roku práce s Jolly Phonics!

Mgr. Štefan Ištok a Mgr. Zuzana Kolibárová