Základná škola Spišský Štvrtok Školská 255/6, 053 14 Spišský Štvrtok
Školský podporný tím
Novela zákona č. 138/2019 Z. z. uvádza do praxe nový termín, ktorým je školský podporný tím. Ustanovenie § 84a hovorí, že riaditeľ materskej školy, riaditeľ základnej školy alebo riaditeľ strednej školy môže na účely inkluzívneho vzdelávania vytvoriť školský podporný tím. Naša škola disponuje v súlade s týmto ustanovením školským podporným tímom zloženým zo školského špeciálneho pedagóga, sociálneho pedagóga a výchovného poradcu v súčinnosti s externými členmi z centra poradenstva a prevencie (CPP). Tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, učiteľmi, pedagogickými asistentmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi.
Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávania určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozmanité služby:
- poradenstvo žiakom, rodičom a zamestnancom,
- prevenciu a intervenciu, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii,
- kariérové poradenstvo žiakom a rodičom,
- preventívne programy a aktivity v triedach,
- podporu učiteľom počas vyučovania,
- depistáže a orientačnú diagnostiku,
- besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a pod.
Školský podporný tím v systéme poradenstva a prevencie
Činnosť podpornej úrovne 1. stupňa
Tvorí základ inkluzívnej zmeny v školách, ku ktorej školský podporný tím systematicky prispieva. Ide o univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá je poskytovaná všetkým deťom/žiakom materskej školy, základnej školy, strednej školy. Vykonáva ju učiteľ spolu s pedagogickým asistentom (ak mu je pridelený), v úzkej spolupráci so školským podporným tímom, príp. odborným zamestnancom školy. Tí mu podľa potreby poskytujú konzultácie, metodické usmernenia, rady a pod. Ďalšími zainteresovanými sú vychovávateľ, ostatní pedagógovia, ktorí vstupujú do triedy a zákonní zástupcovia.
Činnosti podpornej úrovne 2. stupňa
Poskytujú multidisciplinárne školský špeciálny pedagóg (ŠŠP) a odborní zamestnanci (OZ), ktorí môžu pôsobiť ako školský podporný tím (ak je ustanovený v škole podľa § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov). Tiež realizujú odbornú činnosť na škole v takom rozsahu, ktorý súvisí s výchovno-vzdelávacími potrebami dieťaťa/žiaka. Spolupracujú s pedagogickými zamestnancami (PZ) školy, zabezpečujú im metodickú podporu a poradenstvo pri práci s dieťaťom/žiakom, realizujú odborné činnosti smerom k deťom/žiakom, zákonným zástupcom, zúčastňujú sa na odborných konzíliách, vytvárajú podmienky spolupráce medzi školou, zariadeniami poradenstva a prevencie a subjektmi z iných rezortov (lekár, sociálny pracovník, kurátor a pod.). Podporu na 2. stupni úrovne je možné poskytovať individuálnou alebo skupinovou formou v školskom prostredí alebo v mimoškolskom prostredí – domáce prostredie rodiny, príp. iné vhodné komunitné priestory, ak je to v záujme dieťaťa/žiaka. Je realizovaná vtedy, ak podpora na úrovni 1. stupňa nie je dostačujúca a napriek vhodnej úprave metód, foriem a obsahu vzdelávania nenastal u dieťaťa/žiaka očakávaný progres. Je adresovaná deťom/žiakom so zvýšenými nárokmi na
___________________________________________________________________________
podporu, ktoré môžu byť prechodného charakteru, vrátane detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP), pedagógom, zákonným zástupcom s cieľom optimalizovať výchovno-vzdelávací proces a poskytnúť adresnejšiu podporu zainteresovaným cieľovým skupinám.
Činnosť podpornej úrovne 3. a 4. stupňa
Je zabezpečovaná a vykonávaná odbornými zamestnancami CPP. Tí spolupracujú s pedagogickými a odbornými zamestnancami na školách/v školských zariadeniach a so školským podporným tímom prostredníctvom metodického usmerňovania, supervízií a účasťou na odborných konzíliách.
Činnosť podpornej úrovne 5. stupňa
Zameriava sa na poskytovanie odborných činností dieťaťu/žiakovi so zdravotným postihnutím, ktoré v edukácii potrebuje nevyhnutnú úpravu metód a foriem vzdelávania, úpravu školského prostredia, prípadne zabezpečenie podporného personálu – pedagogický/odborný zamestnanec, školský podporný tím. Je zabezpečovaná a vykonávaná v špecializovanom centre poradenstva a prevencie, ktoré sa špecializuje na jeden druh zdravotného postihnutia detí od narodenia až po ukončenie prípravy na povolanie alebo sa špecializuje na komplexné odborné činnosti vo vzťahu k deťom do piateho roku veku s rizikovým vývinom. Vo vzťahu k činnosti školského podporného tímu poskytuje metodickú činnosť pre jeho členov, taktiež pre zákonných zástupcov.
Úlohy školského podporného tímu
- Identifikácia potrieb žiakov – tím vykonáva diagnostiku a hodnotenie, aby identifikoval špecifické potreby žiakov, ktoré môžu byť fyzické, emocionálne, sociálne alebo vzdelávacie.
- Tvorba a implementácia individuálnych vzdelávacích plánov (IVP) – pre žiakov so špeciálnymi potrebami tím spolupracuje na tvorbe a realizácii IVP, ktoré sú prispôsobené individuálnym potrebám žiaka.
- Podpora učiteľov – poskytujú učiteľom odborné rady, metodickú podporu a praktické nástroje na prácu s deťmi so špeciálnymi potrebami.
- Spolupráca s rodičmi – tím udržiava pravidelnú komunikáciu s rodičmi, informuje ich o pokroku ich detí a spolupracuje na hľadaní najlepších riešení pre deti.
- Intervencie a terapie – členovia tímu poskytujú individuálne a skupinové intervencie pre žiakov, ktorí potrebujú špecifickú podporu v určitých oblastiach.
- Prevencia a edukácia – tím sa zameriava na preventívne aktivity, ktoré majú za cieľ zlepšiť celkové prostredie v škole, napríklad prevencia šikany, zlepšovanie školskej klímy alebo podpora zdravého životného štýlu.
Ciele školského podporného tímu
- Podpora individuálneho rozvoja žiakov – cieľom je zabezpečiť, aby každý žiak, vrátane tých so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, mal príležitosť rozvíjať svoj plný potenciál. To zahŕňa prispôsobenie vzdelávacieho procesu individuálnym schopnostiam a potrebám žiakov.
- Inklúzia žiakov so špeciálnymi potrebami – školský podporný tím sa snaží o začlenenie žiakov so zdravotným postihnutím, poruchami učenia, sociálnymi problémami alebo inými špecifickými potrebami do bežných tried. Cieľom je, aby mali tieto deti rovnaké možnosti na vzdelanie ako ich rovesníci.
- Podpora emocionálnej a sociálnej pohody – tím sa zameriava na vytváranie prostredia, kde sa žiaci cítia bezpečne a podporovaní. To zahŕňa riešenie emocionálnych, behaviorálnych a sociálnych problémov, ktoré môžu ovplyvniť vzdelávanie a celkovú pohodu žiakov.
- Spolupráca s učiteľmi a rodičmi – cieľom je úzka spolupráca s učiteľmi pri identifikácii potrieb žiakov a implementácii efektívnych stratégií na ich podporu. Rovnako dôležitá je spolupráca s rodičmi, ktorí sú kľúčovými partnermi v podpore vzdelávacieho procesu ich detí.
- Prevencia problémov vo vzdelávaní – tím sa snaží predchádzať vzniku problémov, ktoré by mohli brániť úspešnému vzdelávaniu žiakov. To môže zahŕňať aktivity zamerané na prevenciu šikany, podporu pozitívneho správania, či identifikáciu rizikových faktorov.
- Tvorba a realizácia individuálnych vzdelávacích plánov – tím zabezpečuje, aby žiaci, ktorí potrebujú špeciálnu podporu, mali vypracované IVP. Tieto plány sú prispôsobené individuálnym potrebám žiakov a cieľom je ich úspešná realizácia.
- Zlepšovanie školského prostredia – cieľom je prispievať k zlepšovaniu celkovej školskej klímy tak, aby bola podporná, inkluzívna a motivujúca pre všetkých žiakov.
- Profesijný rozvoj učiteľov – tím poskytuje učiteľom podporu a školenia, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť a reagovať na rôznorodé potreby žiakov. Cieľom je, aby učitelia mali k dispozícii nástroje a zručnosti na efektívne vzdelávanie všetkých žiakov.
- Zabezpečenie rovnakého prístupu k vzdelaniu – tím sa snaží o to, aby všetci žiaci mali rovnaký prístup k vzdelávacím príležitostiam bez ohľadu na ich individuálne potreby, sociálne zázemie alebo zdravotný stav. Tieto ciele spoločne prispievajú k vytvoreniu školského prostredia, kde sa každý žiak cíti podporovaný, pochopený a má možnosť dosiahnuť úspech v rámci svojich schopností a možností.
Zloženie školského podporného tímu
Školský špeciálny pedagóg
Vykonáva diagnostickú činnosť (okrem diagnostickej činnosti na účel zaradenia dieťaťa/žiaka do triedy pre deti/žiakov so ŠVVP a na účel vypracovania správy z odborného vyšetrenia). Poskytuje odbornú pomoc a špeciálnopedagogické poradenstvo deťom/žiakom a ich zákonným zástupcom v rámci špeciálnopedagogickej intervencie. Poskytuje metodickú podporu PZ/OZ príslušnej školy. Poskytuje súčinnosť zariadeniu poradenstva a prevencie a podieľa sa na tvorbe individuálneho učebného plánu. Vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť. Podporuje spoluprácu PZ a OZ so zákonnými zástupcami a ďalšími odborníkmi.
Sociálny pedagóg
Odhaľuje možné ťažkosti v oblasti sociálnych vzťahov a zabezpečuje včasnú intervenciu na ich riešenie. V rámci univerzálnej prevencie vyhľadáva deti/žiakov s rizikovým správaním, v selektívnej prevencii sa snaží podchytiť skupinu alebo jednotlivca nachádzajúceho sa v rizikovom prostredí alebo situácii a v indikovanej prevencii realizuje aktivity na zabránenie prehlbovania alebo opakovania rizikového správania. Intervenciu
___________________________________________________________________________
realizuje v úzkej spolupráci s pedagógmi, zákonnými zástupcami alebo nápomocnými inštitúciami. Podporuje spoluprácu jednotlivých členov tímu, ale aj spoluprácu s externými členmi tímu.
Výchovný poradca
V prípade potreby sprostredkuje deťom/žiakom a ich zákonným zástupcom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci s triednymi učiteľmi. Pomáha PZ, ostatným členom ŠPT a zákonným zástupcom detí/žiakov pri riešení výchovných ťažkostí. Pozíciu výchovného poradcu sa odporúča kumulovať s úväzkami odborných zamestnancov na škole.
Pedagogický asistent
Je priamym nástrojom vyrovnávania rozdielov v triede, kde podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa a v spolupráci s členmi ŠPT vytvára rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáha dieťaťu/žiakovi alebo skupine detí/žiakov pri prekonávaní rôznorodých bariér. Je podporou pre všetky deti/žiakov, ktorí to v danom momente vyžadujú. Pomáha porozumieť a individualizovať ciele a spolupracovať pri diferencovaní úloh a edukačného materiálu s ohľadom na potreby každého dieťaťa/žiaka v triede.
Triedny učiteľ/učiteľka
Triedny učiteľ v spolupráci so ŠPT primárne zodpovedá za koordináciu činnosti na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie detských/ žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na ich skoré riešenie. Tieto činnosti realizuje v spolupráci s pedagogickým asistentom, vychovávateľom, ostatnými učiteľmi, ktorí pôsobia v triede, a zákonnými zástupcami detí/žiakov. Triedny učiteľ vykonáva v obmedzenom rozsahu tiež pedagogickú diagnostiku, pedagogickú intervenciu, výchovné poradenstvo, kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania a prevenciu. Podpora sa poskytuje každému dieťaťu/žiakovi podľa jeho potrieb. Učiteľ zodpovedá za úpravu metód, foriem a obsahu vzdelávania.
Školský podporný tím je kľúčovým prvkom v zabezpečovaní inkluzívneho vzdelávania, kde každý žiak má prístup k potrebnej podpore, aby mohol naplno rozvinúť svoj potenciál. Činnosť tímu sa riadi platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a metodickým usmerňovaním CPP v našom okrese.
V Spišskom Štvrtku 02.09.2024 Riaditeľ: Mgr. Romana Bajtošová