• Predpoklady prváka

Budúci prvák by mal vedieť

• samostatne sa obliecť a obuť,
          • pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi,
          • samostatne sa najesť,
          • samostatne sa obslúžiť na WC, umyť si ruky, spláchnuť a pod.,
          • správne vyslovovať všetky hlásky,
          • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach,
          • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách,
          • spočítať predmety do "päť",
          • interpretovať obsah krátkej rozprávky,
          • poznať naspamäť detskú pesničku alebo básničku,
          • kresliť pevné a neroztrasené línie,
          • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď. postava je anatomicky správne rozložená),
          • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary,
          • poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová, atď.),
          • orientovať sa v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo".

Ako by sa mal budúci prvák správať

• vydrží pri hre alebo inej činnosti 15-20 minút,
          • začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha,
          • na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká),
          • väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý,
          • nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti,
          • v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie,
          • nezajakáva sa pri reči, nepomočuje sa, ovláda prejavy slušného správania (pozdraviť, odzdraviť a pod.).

ODKLAD POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

Ak máte pochybnosti o tom, či je vaše dieťa dostatočne pripravené na školskú dochádzku, navštívte pedagogicko-psychologickú poradňu, kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej pripravenosti vášho dieťaťa a poradí vám, ako môžete svoje dieťa pripravovať na školu v tej oblasti, v ktorej má ešte problémy, a poskytne vám bezplatne aj vhodné podnety a materiály.
          Fyzickú /telesnú/ zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach.
          Pokiaľ dieťa zaostáva vo viacerých oblastiach, zvládnutie nárokov základnej školy mu môže spôsobiť výrazné problémy. Podľa zákona však môžete spolu s riaditeľstvom základnej školy, materskej školy /len s Vaším súhlasom/ odložiť dieťaťu povinnú školskú dochádzku o jeden rok, kde má možnosť pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v MŠ.

Dôvody na pokračovanie v preprimárnom vzdelávaní v MŠ

• dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi,
          • má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety,
          • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu, nedokáže sa orientovať v čase,
          • neovláda priestorovú orientáciu,
          • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať, obúvať, vyzliekať, nevie jesť príborom,
          • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek),
          • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky,
          • je nezrelé, neposedné, netrpezlivé,
          • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici.

Malé dieťa poznáva svet najmä za pomoci zmyslov, podľa hesla "lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť". Dieťa sa učí predovšetkým na základe praktickej skúsenosti, vlastného skúmania a experimentovania. Poznatky a návyky, ktoré dieťa nadobudne v predškolskom veku, sú základom pre jeho ďalší rozvoj a štúdium. Nestačí však vyzbrojiť dieťa do školy len vedomosťami, nezabúdajme na láskavú a chápavú výchovu.

Tešíme sa na Vás!

V prípade potreby radi odpovieme na Vaše otázky týkajúce sa informácií o zápise na:
          skola@zsspistv.edu.sk - zástupkyňa riaditeľka školy
          riaditel@zsspistv.edu.sk - riaditeľka školy